Zachodniopomorskie Forum Kultury skupia kilkanaście aktywnych ośrodków kultury i stowarzyszeń działających w obszarze kultury. Po raz drugi otrzymaliśmy dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt, którego ideą jest wzmocnienie i rozszerzanie współpracy między instytucjami oraz wymiana doświadczeń. Tym razem liderem projektu jest Złocieniecki Ośrodek Kultury. Ideą projektu jest wzmocnienie i rozszerzenie sieci, którą na dzień dzisiejszy tworzą ośrodki i domy kultury, fundacja i organizacje z Darłowa, Goleniowa, Kalisza Pomorskiego, Kamienia Pomorskiego, Lubniewic, Pełczyc, Sławna, Szczecina, Ustki, Wierzchowa i Złocieńca.
Pod kierunkiem ekspertów i trenerów rozwijamy umiejętności animatorów, którzy zgłosili się do projektu.
Jesteśmy już po dwóch z czterech cykli spotkań warsztatowych, które odbywają się w Starej Studnicy w gminie Kalisz Pomorski. Natomiast w Darłowie odbyło się jedno z dwóch seminariów.
Pierwsze warsztaty upłynęły bardzo szybko. Pewnie wynika to z tego, że tematem przewodnim spotkania był warsztat z zarządzania czasem. Prowadziła je Magdalena Dąbrowska - trenerka i konsultantka prowadząca szkolenia z zakresu rozwoju osobistego. Drugie wydarzenie to seminarium w Darłowie. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów ekspertów na temat sztuki dla społeczności oraz jej roli w przestrzeni publicznej. Głos zabrała Marta Żakowska – antropolożka i animatorka kultury, redaktor Magazynu Miasta oraz prof. Jacek Dominiczak architekt i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kolejny cykl warsztatów upłynął pod hasłem działań kreatywnych, które poprowadziła Dorota Izdebska – nauczycielka i artterapeutka. Przy pomocy zwykłej foli i samoprzylepnej taśmy bezbarwnej uczyliśmy się jak robić odlewy wybranych form przedmiotów i części ciała.
Działania animatorów wspiera Jarosław Perszko - artysta rzeźbiarz, instalator i performer, pod okiem którego animatorzy wypracowują wspólną metodę animacji w przestrzeni publicznej. Wypracowaną metodę animatorzy sprawdzą w praktyce wraz z mieszkańcami swoich miast i miejscowości. Animacje w przestrzeni publicznej odbędą się jednocześnie w tym samym dniu i czasie u wszystkich trzynastu partnerów projektu. Powstanie duża instalacja, która oprócz tego, że wędrować będzie do partnerskich miejscowości ZFK zgłoszona zostanie również do programu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.
Kolejne spotkanie warsztatowe już od 13 maja. Będziemy pracować nad dynamiką wydarzenia oraz poznawać współczesne trendy w oświetleniu scenicznym. (ZOK)
{gallery}galerie/zfk2{/gallery}