Inicjatywa była kontynuacją etnograficznych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez nauczycielkę Ewe Hengier z grupą najstarszych uczniów. Uczestnicy studiowali kroniki szkolne i prywatne zbiory starych fotografii, zbierali lokalne ,,historie’’. Do projektu zaproszono doświadczonych animatorów D. Bukowską oraz M.Łukaszewicza Podczas warsztatów teatralnych i arteterapeutycznych wspólnie z uczniami wypracowano nowy pomysł na formę przedstawienia - bardziej dostępną dla młodszych i starszych mieskańców wsi. Wszyscy uczniowie podczas zajęć plastyczno-arteterapeutycznych tworzyli symboliczne postacie, opowieści i elementy scenografii na podstawie obserwacji i wspomnień dorosłych. Najbardziej zaangażowana grupa ,,aktorów’’ poszerzała swoje horyzonty podczas warsztatów z pedagogiem teatru w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.W trakcie tej wizyty uczniowie poznali zakamarki teatru i jego wpływ na rozwój człowieka. Ćzęść uczestników była po raz pierwszy w Szczecinie i miała możliwość zweryfikowania swoich stereotypów nt. dużego miasta. Refleksje z wyjazdu są podstawą do planowania dalszych działań twórczych w środowisku.
Podsumowaniem inicjatywy było przedstawienie symbolicznej historii pt ,,Tajemnica Nocy Świerczyńskiej’’dla mieszkańców wsi, zakończonej dyskusją i wspólnymi wnioskami nt lokalnych potrzeb i oczekiwanych zmian. Przedstawienie zostanie ponownie pokazane całej społeczności szkolnej i przedszkolakom. Podsumowanie inicjatywy ze względu na liczne zachorowania młodzieży jak i instruktorów musiało zostać przełożone na późniejszy termin.
Foto: Marcin Jabłoński
---------------------------------------------------------------
Program Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.
#pomorzezachodnie #bardzomłodakultura