ArtyStyki to kontynuacja projektu, którego pierwszym etapem były Letnie Spotkania ze Sztuką. W sierpniowym plenerze odbywającym się w pałacu w Mostach wzięło udział ośmioro artystów z terenu całej Polski. Tej jesieni i wiosną kolejnego roku zaprezentujemy w Goleniowie indywidualne wystawy czworga z nich. Każda połączona będzie z rezydencją autora prac. Kilkudniowa obecność artystów w Goleniowie będzie okazją do uczestniczenia w warsztatach, spotkaniach autorskich z prezentacją sztuki oraz wernisażach. Oprócz ekspozycji w sali wystaw Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Goleniowie do prezentacji obrazów wykorzystamy również ściany goleniowskich kawiarni. Pierwszym artystą prezentujacym swoje malarstwo w Golenowie jest dr Mateusz Pawełczyk. Kolejne rezydencje odbywać się będą na początku 2025 roku.
Dr Mateusz Pawełczyk
Prodziekan ds. Ogólnych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Kultury, Sztuki i Nauki. Malarz, rysownik, kurator wystaw, urodzony w 1991 roku. Autor 9 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestnik ponad 40 wystaw zbiorowych krajowych oraz o zasięgu międzynarodowym. Ma w dorobku udział i organizację konferencji artystycznych i naukowych. W 2022 roku zdobył II Nagrodę na Triennale Malarstwa Młodych Twórców im. Mariana Michalika. Prowadzi pracownię rysunku dla studentów I roku malarstwo oraz studentów studiów licencjackich na kierunku malarstwo.
Wystawa malarstwa Mateusza Pawełczyka „Duchy domowe”
18- 29 października 2024 r.
sala wystaw Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Goleniowie
Wernisaż wystawy 18 października 2024 r., godz. 17:30
Wstęp wolny
O wystawie:
W proponowanym zestawie obrazów podejmuję próby ustosunkowania się i zrozumienia różnych aspektów ludzkiej natury, takich jak: zachowania, emocje, motywacje oraz sposób, w jaki ludzie współistnieją ze sobą i z otoczeniem. Moje obserwacje obejmują zarówno pozytywne, jak i trudne czy instynktowne strony ludzkiego doświadczenia. Staram się koncentrować na badaniu różnych rodzajów relacji społecznych, jakie istnieją między ludźmi - przyjaźń, miłość, konflikty, współpraca i inne formy interakcji. Próbuję zrozumieć, jak te relacje wpływają na życie jednostek i społeczności. Te zainteresowania i obserwacje dojrzewały we mnie wraz z pojawiającymi się na obrazach elementami przedstawieniowymi. Tytułowy Duch - (duchy) rozumiem, jako stany duchowe człowieka a poczynione przeze mnie obserwacje oraz bagaż doświadczeń zdają się dotykać kwestii stanów duchowych ludzi, którzy mają dla mnie znaczenie. Człowieczy duch postrzegany jest przeze mnie, jako wewnętrzna esencja człowieka, która oddziałuje na decyzje przez niego podejmowane, postawy wobec innych, sposób myślenia i reakcje na zdarzenia życiowe. To, co stanowi tytułowego Ducha, jest często wynikiem złożonego procesu kształtowania się osobowości, edukacji, wierzeń religijnych, wartości etycznych oraz doświadczeń życiowych. Emanacją tych zależności w moim rozumieniu jest proste zjawisko wrażenia, czyli psychiczna reakcja na bodziec, które kształtuje się we mnie, jako obserwatorze, który pozostaje w pewnej, określonej relacji z daną osobą. Chodzi o proces, o którym pisał Reinchart Koselleck: Doświadczenia są, zatem jednorazowe – kiedy są przeżywane, a jednocześnie powtarzalne – kiedy są gromadzone. Właśnie te odczucia, o dość ulotnym i niestabilnym charakterze, a właściwie próby ich wyrażenia poprzez obrazowanie malarskie, stały się pretekstem do prowadzenia poszukiwań twórczych w oparciu o figury ludzkie.
Mateusz Pawełczyk
Spotkanie autorskie i multimedialna prezentacja wybranej twórczości Mateusza Pawełczyka.
17 października 2024 r, godz. 17:30
Kawiarnia Qult Kafka, Rampa Kultura, ul. Dworcowa 1 a, Goleniów
Wstęp wolny
Warsztaty artystyczne z dr Mateuszem Pawełczykiem
Sobota 19 października 2024 r. godz. 10.00 – 15:00,
Rampa Kultura, ul. Dworcowa 1a, Goleniów.
Obowiązują zapisy w sekretariacie GDK, tel. 91 418 26 88.
Liczba miejsc ograniczona
Warsztaty artystyczne pt. przestrzeń koloru – w trakcie których, uczestnicy będą mieli okazję zgłębić zagadnienia związane z obserwacją i wykorzystaniem podstawowych kolorów w
budowaniu przestrzeni obrazu. Warsztat skupi się na pracy z kolorem jako kluczowym elementem kompozycji, który pozwala tworzyć głębię i harmonijnie oddać relacje między poszczególnymi obiektami. Na zajęciach, poprzez zastosowanie jako podkładu kolorów podstawowych, uczestnicy stworzą bazę pod dalszą, studyjną pracę nad martwą naturą. To idealna okazja, aby rozwinąć swoje umiejętności artystyczne i zrozumieć, jak fundamentalne kolory wpływają na przestrzenność i dynamikę obrazu.
Realizatorem Projektu ArtyStyki jest Goleniowski Dom Kultury. Kurator: prof. dr hab. Marek Haładuda, profesor Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Koordynatorka: Anna Obszyńska, Goleniowski Dom Kultury.
Projekt „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”. Patronat honorowy nad projektem ArtySTYKI sprawuje Burmistrz Gminy Goleniów.